Jakým způsobem se dostala k softbalu? Jako studentka sportovního gymnázia v Šumperku ho Petra Kolkusová Diblíková hrála s molitanovými míčky, které odpalovala brankářskou hokejkou. Pálkovací sport jí však učaroval natolik, že ho dodnes hraje a zároveň trénuje. Pracuje v týmu Tempo Titans Praha a vede české juniorky. Nejvíce ji inspirovali trenéři z Nového Zélandu a z Austrálie. „Z těch poznatků dodnes čerpám,“ tvrdí softbalová trenérka s přezdívkou „Dibla“.
Vzděláním je chemik a přednáší na Univerzitě Palackého v Olomouci. Do toho Jiří Šimek trénuje a píše o házené. O co se zkušený trenér nejvíce snaží? „Chci pomoct vychovat odolné lidi, kteří obstojí ve stresových situacích, jež je v životě potkají,“ prohlašuje Šimek. Házená je podle něho ideálním sportem.
Skloubila umění a sport. Že to nejde? Podívejte se na příběh trenérky atletiky Anny Málkové. K tréninku dětí přistupuje jako k uměleckému dílu. Založila atletický oddíl Orel Vyškov – Orlík, kam chodí také celé rodiny. „Trénovat děti je podobné, jako když tvoříte v ateliéru,“ říká atletická trenérka.
Taekwondo. Sport a zároveň filozofie, životní cesta. Trenér Petr Limprecht vede děti k taekwondu už 20 let. Vychoval stovky bojovníků a nyní se chce zaměřit také na handicapované. Když jeden z jeho svěřenců přišel o nohu, trénovali dál. Nepolevovali. „Nyní bojuje s protézou a dokáže porážet i zdravé taekwondisty. Je to něco neskutečného,“ říká Limprecht.
V osmdesátých letech se jí dostala do ruky kazeta s Tony Hawkem, ikonou skateboardingu. Do sportu se zamilovala. Navíc v Poličce má tento sport velkou tradici. „Už dlouho se tu jezdí slalom na skatu. Patříme v tom ke světové špičce,“ popisovala trenérka SK8 slalomu Renata Škrabalová, která vychovala také několik mistrů světa nebo Evropy.
Badminton je nejrychlejším raketovým sportem. To Jiří Frendl moc dobře ví. Vždyť ho trénuje už 46 let! Jeho rukama prošly stovky svěřenců. Někteří z nich už dokonce hrají ve veteránské kategorii… Frendl založil klub v Českém Krumlově v roce 1974. Trénoval, kdy mohl, nic nepodcenil. Po většinu své trenérské kariéry nedostával zaplaceno.
Ragby je kolektivním sportem, což trenér Robert Votipka moc dobře ví. A tak se svým týmem vyráží na výlety – Sněžka, Říp, sjezd Sázavy. Do toho se snaží tento sport propagovat. „Vždyť ho může hrát kdokoliv,“ říká ragbyový trenér. Možná vás ani nepřekvapí, že v Kralupech nad Vltavou si založily družstvo také maminky malých ragbistů.
Cyklistické závody jako na Tour de France nebo lov Pokémonů. Že to nejde dohromady? Tohle všechno lze zažít na tréninku Ivana Zábranského z týmu Basket Slovanka. Rád do svých tréninků zapojuje pohádkové postavičky. „Beru je jako impulzy, které zpestří trénink,“ tvrdil Zábranský, který jako trenér v mládežnických kategoriích stál proti Janu Veselému nebo Tomáši Satoranskému, tedy českým hráčům z NBA.
Jedna kombinace, druhá, pak výpad. A znova, posté… Náročný, ale elegantní sport trénuje Milan Kulík již 14 let. V Liberci má jeho oddíl přes 60 členů. Co děti ze šermu získají? Hlavně se naučí rozhodovat v řádech setinách vteřin. „Při autonehodě se mi to jednou vyplatilo, dokázal jsem vše rychle vyhodnotit z pozice spolujezdce,“ tvrdil Kulík, který by se nebál vyzvat ani legendárního Zorra.
První vicemiss 2014 Slezské univerzity. Mimo jiné i tím se může chlubit trenérka atletického klubu SSK Vítkovice Fatima Kostková. U svých svěřenců je velmi oblíbená, což se pozitivně odrazilo i na její nominaci do projektu Díky, trenére. Přiznává, že si neskromně přeje, aby se někdo z party dětí, které vede, dostal v budoucnu na olympijské hry.