Návštěvy TOP 16: Zuzana Mohylčáková mění sny v realitu

06.08.2018

Zuzana Mohylčáková je mladou nadějnou trenérkou gymnastiky, ale i schopnou organizátorkou, což dokládá oddíl SGP – Sportovní gymnastika Předměřice nad Labem, který sama založila. Vzhledem k množství času a lásky, jaké věnuje dětem je letos zaslouženě mezi top 16 trenéry mládeže.

Již v raném dětství se utvořila klíčová vazba dnešní talentované trenérky gymnastiky k tomuto sportu. Poté, co cvičila několik let v malém oddíle jen pro zábavu, se později zatoužila věnovat gymnastice na elitní úrovni v Hradci. Tam se však dozvěděla, že jej nemůže dělat. Nezlomilo ji to, nehodlala se s tím smířit a tak si založila vlastní klub, kde se dala na trenérskou dráhu.

Že šlo o výborné rozhodnutí, dokládají nejen fakta, ale i zpětná vazba, která je pro Zuzku vysoce důležitá. Za čtyři roky existence oddílu se počet jejích svěřenců více než zdesetinásobil na 60 svěřenců a svěřenkyň ve věkovém rozmezí 5 - 13 let. „Největší odměna je, když to děti baví a rádi se vracejí nebo když rodiče přijdou nadšeni, že děti chtějí k Vánocům gymnastický dres nebo žíněnku.“ rozplývá se.

A co ji fascinuje a motivuje právě k trénování dětí? „Od dětí se učím, vidím u nich pracovitost. Neznají ne a nic pro ně není nemožné. Jsou namotivovaní, úžasný zdroj energie. Dají se směřovat.“ svěřuje se Zuzana. Do svých tréninků zařazuje spoustu prvků, kterými si získává jejich pozornost i nasazení. Často s nimi sama soutěží v počtu kotoulů, přítahů na hrazdě nebo ve výdrži ve stojce. Za každý trénink si děti vybarvují čtverečky a lepí samolepky za snahu a poté, co zaplní všechny, dostávají ceny. Na konci tréninku se děti učí sami pochválit, dělají meditační cvičení a trénují vizualizaci.

Přitom gymnastika není jediný sport, který Zuzka trénuje. Věnuje se i mladým judistům, stolním tenistům a fotbalistům. Gymnastika a sport jim dle ní přináší řád, pracovitost a spoustu kamarádů. „Vede je to k sebedisciplíně. Dělají něco, co pro ně má smysl.“

V budoucnu by Zuzka chtěla trénovat vrcholovou gymnastiku, získat vlastní gymnastickou tělocvičnu a získávat kvalitní vzdělávání pro české trenéry. Již nyní však od nadšených dětí slyší: „Díky, trenére!“

mh

sdílet | Zpět