Návštěvy TOP 16: Trenérka pozemního hokeje Markéta Matějovská: „Děláme vše pro to, aby to děti bavilo.“

23.08.2018

Pozemní hokej má mezi Top 16 trenéry mládeže v anketě Díky, trenére také zastoupení. Prapor hrdě nese Markéta Matějovská z klubu TJ Mnichovice, která k tomuto sportu přivedla již řadu dětí, z nichž vychovává nadějné hráče s láskou ke sportu a hokeji zvláště.

Spojení Markéty s pozemním hokejem v Mnichovicích začalo v jejích sedmi letech. Jako hráčka prošla všemi věkovými kategoriemi, přičemž byla pravidelně povolávána do reprezentačního výběru. Její kvality si všimli i v zahraničí, a proto odešla ve 23 letech za nabídkou do rakouského týmu HC Wels. S týmem několikrát vyhrála trofej a v sezoně 2011/2012 byla dokonce zvolena nejlepší hráčkou ligy. Bohužel si zde v osmadvaceti vážně zranila koleno, což jí definitivně zabránilo vrátit se zpět na hřiště.

Tato nešťastná okolnost však otevřela dveře nové výzvě. „Byla jsem požádána klubem, zda bych nemohla své zkušenosti ze zahraničí a reprezentace přenést do trénování dětí.“ vzpomíná Markéta na první impulz, který ji přivedl k trenéřině. V současnosti trénuje již třetím rokem a na starost má svěřence ve věkovém rozmezí 8-12 let.

Motivace Markéty k trénování je patrná z kontaktu s dětmi. „Mám děti moc ráda, baví mě práce s nimi. Líbí se mi, když jsou vidět pokroky a hra je baví.“ Více než hmatatelné úspěchy jako třetí místo na Mistrovství republiky nebo druhé místo v Pražském přeboru Markétu těší, že děti vychovává v duchu fair play. „Děti jsou plné emocí, během zápasů se je snažím uklidňovat a upozorňovat , že rozhodčí je pán na hřišti.“

Do tréninků často zařazuje různé hry a soutěže, při kterých děti motivuje dvojím způsobem. „Nejdříve hrajeme o kliky a dřepy, pak k tomu přidáme i sladké odměny.“ Pohybovou všestrannost u dětí rozvíjí zapojováním jiných sportů, například házené a vybíjené, kdy se hráči zároveň od hokeje odreagují a přijdou na jiné myšlenky.

Markéta má našlápnuto na podobně úspěšnou kariéru i v roli trenéra. Čeho bych však opravdu chtěla v rámci trénování dosáhnout v budoucnu? „Chtěla bych vidět co nejvíce spokojených dětí, které hra baví a naplňuje.“ Pod jejím vedením radost z dětí srší, a proto Markétě vzkazují: „Díky, trenére!“

mh

sdílet | Zpět