Návštěvy TOP 16: Michal Žárský: „Baví mě rozvíjet hráčky jako fotbalistky i jako lidi.“

20.08.2018

MFK Vítkovice má ve svých řadách velký trumf v podobě kvalitního trenéra, ale i kamaráda fotbalistek. Michal Žárský má vztah s hráčkami založen na vzájemné důvěře, a i proto je schopen pozitivně ovlivňovat jejich životy. Zaslouženě tak patří mezi Top 16 trenérů mládeže v anketě Díky, trenére.

Michal Žárský pochází z fotbalové rodiny. Vášeň k tomuto sportu získal od svého táty v raném dětství a aktivní kariéra trvala dlouhých 33 let, během nichž hrál Michal na různých úrovních. A jak to tak bývá, k trenéřině jej přivedl další člen domácnosti, dcerka Natálka. V pěti letech začala trénovat s kluky, u čehož nemohl táta chybět.

Později bylo nezbytné, aby trénovala s dívkami, a proto společně přešli do FC Baník Ostrava. Zde začal Michal s trénováním holek, přičemž prošel napříč všemi kategoriemi. Dnes po sedmi letech trenérský zkušeností zastává roli lodivoda juniorek, žen i vedoucího ženské sekce v MFK Vítkovice. Pro tohoto policejního vyšetřovatele je trénování především oddechem v pozitivním prostředí, v němž posouvá lidský potenciál.

Michalovo motto, kterým se při trénování řídí, je úderné: Pokud chcete zapalovat, musíte sám hořet! „Pokud k tréninku a životu přistupujete s radostí a se vším zápalem, bude to nakažlivé pro vaše okolí.“ Do tréninků proto osobně vstupuje a s dívkami soutěží. „Nikdo nebude věnovat čas a sílu nudnému drilování a příkazovému stylu vedení. Děti se chtějí bavit hrou a to jim u těch nejmladších kategorií nemůžeme brát.“

Při svých trénincích však vyžaduje maximální nasazení a pozornost. Vzájemnou důvěru hráčkám vrací individuálním přístupem. Zajímá se o jejich názory a osobní životy. „V našem klubu musí vše fungovat v harmonii se vzděláním a rodinou. Cílem je připravit mladé hráčky nejen na kariéru v seniorském týmu, ale také na život ve společnosti v duchu fair-play, slušnosti a respektu k ostatním.“ akcentuje Michal prioritu svého vlivu na fotbalistky.

Své hráčky tlačí k aktivitě i během zápasů, z čehož plyne na fotbal nezvykle velké množství vstřelených branek mnoha hráčkami. „Pro mě není důležité, že hráčky zvítězily, ale to, jakým způsobem toho dosáhly.“ I proto se dnes může pochlubit talenty, které vychoval. A nejen ty mu za přínos do jejich životů vzkazují: „Díky, trenére.“

mh

sdílet | Zpět