Návštěvy TOP 16: Marcela Urbanová: „Je pro mě odměna to, že si mohu zahrát si se svými svěřenci.“

15.08.2018

Florbal zná z obou perspektiv. Jako hráčka působila řadu let na nejvyšší úrovni, jako trenérka zasvětila život klubu TJ Turnov, kde se věnuje řadě kategorií. Marcela Urbanová je populární trenérkou a díky svému přístupu se dostala mezi letošních Top 16 trenérů mládeže.

V patnácti letech nastartovala svou florbalovou kariéru v Kadani. Jelikož florbalově rostla, přestoupila do Ústí nad Labem a poté působila v klubech FBC Liberec a Elite Praha, kde hrála řadu sezon na nejvyšší úrovni. K trenéřině se dostala již před 12 lety. Ráda pozorovala svou trenérku, jak děti vede a vše učí. „Řekla jsem si, že bych jednou chtěla být vzorem jako ona, tak jsem ji začala pomáhat u přípravky.“ vzpomíná Marcela Urbanová.

Dnes je spjata s klubem TJ Turnov, kde skloubila hráčskou roli i trenérskou. Ve svém stále ještě mladém věku je velkou oporou tamějšího ženského týmu, s nímž vydřela postup do druhé nejvyšší ligy a v roli trenérky působí u řady mládežnických týmů. Na trénování ji nejvíce baví předávání zkušeností a hlavně motivace druhých k lepším výkonům. Ráda vidí, jak se svěřenci zlepšují.

Marcela je typ trenéra, který se na trénincích neváhá zapojit mezi hráče. Pro její obětavost a zápal do tréninku ji mladí florbalisté velmi obdivují. „Dokáže holky vyburcovat k maximálnímu výkonu.“ tvrdí jedna ze svěřenkyň. Sama sebe považuje studentka trenérské licence za mírně impulzivní trenérku, která má však na všechny stejný metr. Do svých tréninků zařazuje velké množství zahraničních novinek, soutěže, ale také humorné vložky jako překousávání žížal při minutí odkryté branky.

Florbalu podřizuje absolutní maximum. Ráno vstává již ve 4 hodiny, aby stíhala tréninky po práci. Nebýt benevolence jejího zaměstnavatele, těžko by se mohla dětem věnovat. „Pro mě je radost a dar, když přijdou hráči na trénink a nechtějí, aby skončil.“ vysvětluje Marcela svou motivaci. Florbal podle ní přináší pozitivní přístup k životním cílům, které by si měl člověk plnit. „Nejdůležitější je postavit se výzvám. Člověka to naučí kamarádství, motivuje a vede dělat něco pro své zdraví.“

V rámci florbalových cílů je Marcela zdravě ambiciózní: „Chtěla bych v Turnově udržet 1. ligu žen a někdy v budoucnu si s týmem zahrát i extraligu. Ráda bych se dostala do pozice asistenta výběrů či reprezentace.“ Jeden s cílů už má však dávno splněný, a to býti vzorem. Také proto ji už dnes svěřenci vzkazují: „Díky, trenére!“

mh

sdílet | Zpět