Metoda hokejového trenéra Němce: Hra a zase hra!

08.09.2016

Co nejvíc potěší Petra Němce z hokejového klubu HC Kopřivnice, stále aktivního hráče a zároveň trenéra pěti až osmiletých dětí? Že když se prohraje, rodiče přijdou do šatny a potleskem kluky stejně pochválí. „Pochopili, že pro výchovu jejich ratolesti není důležité vyhrát, ale sportovat a užívat si život v partě,“ má jasno Němec, který se snaží lední hokej ve svém klubu rozhodně „nestresovat“.

„Nechceš to zkusit na ledě s dětmi? Stejně budeš chodit na stadion se svými kluky,“ zeptal se před pěti lety Petra Němce jeho bývalý spoluhráč, který už sám učil hokej ty nejmenší.

„Po dvou týdnech uvažování jsem to vzal, i když jsem pracovně dost vytížený. Párkrát jsem šel na led se starším synem, ale nedělalo to dobrotu a raději jsem si řekl o ty nejmenší,“ vypráví Němec.

Od začátku měl jasno, jak na ně. „Dostat je do stavu, ve kterém jsem byl jako dítě já. Aby se těšily na každý trénink, se sportem trávily co nejvíc volného času, a tak neměly sklony k hloupostem.“

Písemná příprava na tréninky a zápasy, studium všeho možného, co souvisí s tréninkem. Vymýšlení nových cvičení, organizování, komunikace s ostatními trenéry, rodiči. Petr měl dobrý pocit, že vrací klubu, v němž hokejově vyrůstal, to, co mu dal.

Kréda kopřivnického trenéra? V zápasech budou hrát všichni bez ohledu na to, co umějí. Žádné úvahy, že na led půjde jen první pětka, protože musíme vyhrát. Trénink? Méně drilů, ale hra a zase hra. A také zábava, bez ní by to na tréninku nešlo.

„Člověk do nich pořád hustí, že nemají padat na led. To jsou z vás kužely, a ne hokejisté, křičíme na ně s kolegy trenéry. Když se snaží jimi opravdu být a daří se jim to, za odměnu vyhlásíme soutěž, kdo dojede dál na kolenou, zadku a břiše. Jsou to drobnosti, ale děti jsou nesmírně hravé a jsou pro každou legraci. Motivovat je docela snadné. Chce to vzpomenout si, co bavilo jako děti nás.“

sdílet | Zpět