Jaké jsou typy trenérů dětí a mládeže? Profesionál, manažer a srdcař

06.04.2017

Tak koho máte ve svém klubu, kdo se vám stará o děti? Sportovně-společenská akce Díky, trenére určila tři typy trenérek a trenérů. A to na základě vlastních zkušeností a dotazníku. Vždyť za tři roky se organizátoři Díky, trenére podívali na více než šedesát tréninků různorodých sportů. Dejte nám vědět, jaký typ máte ve svém sportovním klubu.

Profesionál

Nejméně početná skupina. Trénováním se živí pouze 15 procent z nich. Číslo vychází z dotazníku, který vyplnilo více než 1500 trenérů. Kdo je typickým představitelem? Ten, co má za sebou sportovní kariéru, neustále se vzdělává a žene ho motivace se zlepšovat. Studium vysoké školy se sportovním zaměření je samozřejmostí. Jako příklad je možné uvést trenérku ledního hokeje Zuzanu Radostovou. V loňském roce se dostala do Top 10, ve finále porotě představila mnoho zábavných cvičení. Jejím cílem je se stát první ženskou trenérkou s nejvyšší licencí. Už nyní má v Karlových Varech na starosti dva mládežnické týmy.

Manažer

Nezaměřuje se pouze na trénování, ale také na další organizační záležitosti kolem týmu. Ty staví rovnocenně s přípravou cvičení a her pro svěřence. A často se těmito činnostmi trenéři přivydělávají, konkrétně 28 procent z nich. Také manažer se neustále vzdělává, jeho motivací je realizovat záměr, například turnajový princip „Míchačka,“ kterou proslavil florbalový trenér Michal Eisenkolb, vítěz prvního ročníku Díky, trenére. Vadilo mu, jak na turnajích neustále křičí rodiče, trenéři, rozhodčí… A tak týmy promíchal a byl klid. Pro manažera je také typická nesportovní kariéra. K trénování ho často přivedly jeho vlastní děti.

Srdcař

Trenérství vnímá jako životní poslání. A často za to nemá žádné peníze, přesněji 57 procent trenérů v České republice. Jak je to možné? Drží je láska ke sportu, neutuchající nadšení, chtějí být s dětmi a pomáhat jim. To jsou typické atributy trenérů mládeže. Příkladem je baseballista Jiří Šiman z Plzně. Často na úkor rodinných povinností organizuje pro děti různé akce, stará se o celkový chod klubu, přitom je několik hodin denně na hřišti. Do toho vybudoval tři týmy v různých městech. Jejich energie přivádí děti ke sportování.

Dejte nám vědět o svých trenérech, přihlaste je do soutěže ZDE.

Čas máte do konce dubna!

sdílet | Zpět