Baseball v Blansku? Děti láká zábavný trénink

29.09.2015

Natočí podle toho biják, pošli to do Hollywoodu, řekl padesátiletému Jaroslavu Krejčířovi americký trenér baseballu, když mu líčil, jak vznikl klub Olympia Blansko. „Copak mám čas psát nějaké scénáře,“ odpověděl mu učitel tělocviku, hlavní trenér Olympie a jeden z třicítky vyvolených v soutěži Díky, trenére, která mapuje nadšence věnující se práci s mládeží. „Přece víš, že musím učit děti hrát baseball, abychom vás jednou porazili,“ smál se Krejčíř, který vytvořil jeden z nejlepších baseballových klubů v České republice.

Vyznavač lyžování, cyklistiky a hokeje se s odpalováním míčku a jeho chytáním poprvé setkal na sportovním kurzu na vysoké škole. Baseball ho chytil, proto nastudoval pravidla, získal další nadšence a v roce 1988 stál u zrodu klubu v Blansku.

Okouzlení baseballem se vystupňovalo, když se dostal na stáž do klubu Atlanta Braves. „Za Blansko hrál v té době jeden Američan. Dal mi sto dolarů na cestu, když jedu k nim,“ uvedl. Braves byli v té době nejlepší v MLB a Krejčíř měl štěstí zblízka vidět a zažít, jak trénují ti nejlepší hráči. „Vrátil jsem se domů a našemu Američanovi jsem vyprávěl, s jakými hvězdami jsem se potkal na hřišti, seděl v šatně, povídal si… Úžasem brečel a říkal: Těm jsem jako dítě strkal míče k mezerou v plotě, aby se mi podepsali,“ dodal.

O blanenské Olympii, která má v současnosti jedenáct týmů nejrůznějších věkových kategorií, se léta mluví jako o kometě na baseballovém nebi. Vždyť z ní přišlo do reprezentace téměř 60 hráčů a zdejší hráči v kategoriích žáků a kadetů získali kolem 40 medailí. Olympia začínala s družstvem mužů, v roce 1993 se prokousala do nejvyšší soutěže a hrála v ní nepřetržitě šestnáct let pod vedením Krejčíře jako hrajícího trenéra.

V klubu mysleli i na budoucnost, a tak rozšířili mládežnickou základnu. „Starat se i o družstvo žáků mi nedělalo problém, to spíš měli starosti kluci. Mají mi říkat pane trenére, nebo pane učiteli,“ smál se Krejčíř, který se svými svěřenci vyhrál v roce 1997 turnaj v Itálii. Toho si všimlo i vedení města a začalo se mluvit o stadionu pro baseball.

V roce 2003 se tak v Blansku podařilo položit základy baseballového areálu, který se pyšní třemi hřišti, tribunou a patřičným zázemím. „V roce2004 jsme zde uspořádali mistrovství Evropy kadetů, kde český tým zvítězil, o vítězství se zasloužilo mých pět odchovanců. Na zimní přípravu dětí využíváme halu na Údolní i tělocvičnu na Základní škole Salmova, kde učím. Její vedení nás významně podporuje,“ chválil Krejčíř.

Jak všechno baseballový nadšenec z Blanska zvládal, je záhada. V roce 2008 se definitivně rozhodl, že se bude věnovat chodu klubu a v něm trenérsky dětem. A tak vymyslel Happy Ball, což je tréninkový program pro předškoláky a prvňáčky. V Happy Ballu si děti hravou formou osvojují nejen základy a pravidla baseballu, ale i všestranné sportovní dovednosti. „Lámal jsem si hlavu, jak získat rodiče, aby své děti dali právě k nám, jak jim kouzlo baseballu ukázat. Tréninkový program jsem proto vystavěl na činnostech jasných, poutavých i pro ně,“ vysvětlil.

Součást tréninku jsou různě obtížné překážkové dráhy, prolézačky, rychlostní aktivity. „Druhou půlku tréninku už do sebe děti nasávají baseball od toho nejjednoduššího. Dohonit míček, zvednout ho ze země, křiknout: Mám! A hodit na první metu,“ popsal.

Hru na čtyři mety děti dokážou už po osmi měsících. „Snažím se vychovat lidi, pro něž se baseball stane součást jejich života a dokáží k němu přivést v budoucnu i své děti. Protože, a to platí pro každé sportovní odvětví, opravdových talentů je málo. Takových, kteří mají předpoklady jednou se sportem uživit, je minimum,“ dodal.

sdílet | Zpět