Ve škole v Albrechticích trénují od půl sedmé ráno


17.03.2015

Ráno vstává v půl páté a spěchá z Ostravy do Albrechtic, aby mohl v půl sedmé začít ve škole s tréninkem dětí z volejbalového kroužku. Tak brzy, opravdu už v půl sedmé, zněla otázka z redakce webu Díky, trenére pro profesora Saida Habboudjiho, který se narodil v Alžírsku. Neusínají pak žáci v lavici?

„To spíš mám doma na to někdy chuť já. Jenže děti mě nabíjejí energií a to mi vynahradí nedostatek spánku. Fascinuje mě, jakou mají schopnost vstřebávat do sebe volejbalový kumšt,“ říká muž, který učí v albrechtické škole tělocvik. A svěřuje se, jaký je to zážitek, když v zimě přijíždí autem v 15 stupních pod nulou a 30 centimetrech sněhu a před školou už žáci netrpělivě vyhlíží brzkou porci jeho zamilovaného volejbalu.

„Trénink po ránu nebývá fyzicky náročný. Nechám je trošku se protáhnout, pak mezi ně hodím co nejvíc míčů. Říkám tomu, že si jdeme zapinkat a zablbnout, to je naše heslo,“ vysvětluje Habboudji.
Do volejbalového kroužku chodí kolem 50 dětí, na ranní lekci se jich schází v průměru 30. Někteří rodiče z Albrechtic, kteří chodí brzy do práce, vzbudí i děti a pošlou je do školy. „Jako do družiny. Beru to, nejsem proti, ale podmínkou je, že musí s ostatními hrát volejbal.“

Najít mezi muži nominovanými do soutěže Díky, trenére takového, který je v dobrém slova smyslu fanatikem práce s dětmi, nebylo vůbec těžké. Právě díky Saidu Habboudjimu, původem Alžířanu, se albrechtická škola z obce na Těšínsku, stala známou díky sportu a hlavně volejbalu. Byl to on, kdo stál před devíti lety u zrodu volejbalového pokusu, který se povedl.

Profesor Habboudji se nestará jen o volejbalisty ve škole. V hale Sareza působí jako trenér a koordinátor mládeže extraligového klubu VK Ostrava. Jeho pohledu odborníka (je držitelem první, nejvyšší trenérské kvalifikace) neujde nikdo od žáčka po juniora. Zároveň je trenérem družstva starších žáků, které se připravuje na květnovou obhajobu titulu mistra republiky. Na tom by nebylo nic pozoruhodného, kdyby v družstvu nehráli i školáci z Albrechtic.

V albrechtické škole se tréninku věnují pod dohledem svého profesora už i druháci. Ostravský klub, který letos mezi extraligovými týmy vyhrál Český pohár, to dobře vymyslel. Vsadil na to, že jejich mládežnický trenér a zároveň učitel, bude na dvou frontách kvalitně vychovávat pro jeho řady nadějné hráče. Volejbal dětí klub stojí ročně téměř 900 tisíc korun, ale už první žák z albrechtické školy, Jakub Balon, přestože věkem ještě junior, působí v extraligovém týmu mužů VK Ostravy.

„Ovšem kouzlo zájmu o volejbal, který panuje v Albrechticích, je i v něčem jiném. Ne všechny děti se vypracují na úroveň, aby jednou mohly hrát za profesionální klub. Přesto s volejbalem nemusí skončit, protože po dohodě s vedením obce a školou je vzal pod křídla nově vzniklý místní volejbalový klub,“ říká Habboudji.

Mimochodem, pan profesor se přiznal, že doma se teďrůzně kutálí sedm míčů. A pro šestiletou dceru a tříletého syna to prý jsou vyhledávané hračky.

(haf)

Trenéři, svěřte se nám při vyplňování dotazníků se svými příběhy, s tím jak s dětmi pracujete. Rádi s nimi seznámíme přátelé webu díkytrenere.cz. Nebo nám napište příběh trenéra a pošlete ho ns mail jirka@dikytrenere.cz

sdílet | Zpět