Dětské ragby? Žádné zákeřnosti nečekejte

16.02.2015

Díky, trenére dostalo pozvánku na turnaj dětí v ragby ve Zbuzanech. A tak jsme se do velké haly na kraji Prahy vydali. Čekalo nás 400 dětí a několik týmů. Ragby je veřejností vnímané jako nelítostný sport plný soubojů a potyček. Jak jsme se však přesvědčili – na dětském turnaji byla k vidění úplně jiná atmosféra, přátelská.„Ragby je přívětivý sport pro diváky a veřejnost. To je hlavní krédo světové federace. Snažíme se o to, abychom si atmosféru vychutnali i tady,“ říká Tomáš Kohout, trenér z Ragby Club Mountfield Říčany.

Na několika hřištích probíhaly zápasy mini-ragby dětí od 7 do 13 let ve třech výkonnostních kategoriích. Nehrálo se však na celkové umístění, výsledky se nikam nezapočítávaly. Proč?„To děláme v těchto kategoriích záměrně. Jako hlavní tahák by nemělo být vítězství, ale radost ze hry,“ odůvodnil Kohout, lídr rozvoje mládeže. „Trenéři tak do hry mohou zapojit všechny hráče, zkusit si různé varianty. Těmi výsledky bychom všechno zbytečně dramatizovaly.“

V jednom týmu hráli společně holky a kluci. Všichni se zapáleně snažili míč přenést na stranu soupeře, běhali, nahrávali si, občas skončili na zemi. A někdy byly k vidění slzičky... „Většinou jde o brečení psychického rázu – že to spolužákům nebo jemu samotnému nejde,“ zasmál se Kohout. Ragby nebezpečné není. I kvůli tomu, že mají děti na sobě helmy. Podobné, jako má Petr Čech. „Dříve jsme měli problém v tom, že do sebe děti vrážely hlavami. Tak jsme nakoupili dětské helmy. Spíše jde o to, aby si děti neudělaly nic při pádu na zem. Úrazů je opravdu málo.“

Přesto neznalého diváka napadne – není ragby přece jen pro děti příliš drsné? „Dodnes na tyto předsudky narážíme. Nejlepším způsobem je veřejnosti ukázat, jak s dětmi pracujeme,“ odpovídá Kohout, který se snaží ragby propagovat na základních školách, připravuje různé prezentace. U dětí má tento sport úspěch: „Dáme jim balon do ruky a řekneme jim, aby položily balon za čáru, což je vlastně nejjednodušší ragbyové pravidlo. Není to náročné na techniku.“

Ragby doporučuje Kohout dětem z několika důvodů. „Dětské tělo vyrůstá velmi všestranně a dá se říci, že správně. Pro nás je důležitá atletika, gymnastické prvky, bojové prvky, hra s míčem. Využíváme spoustu sportovních odvětví. Tělo při něm posiluje, zpevňuje, připravuje se na kontakt se soupeřem.“

Čím dál více se věnují ragby také holky, které do patnácti let hrají v týmu společně s kluky. „V týmu mají své místo. Umí si leckdy poradit se situacemi ve hře lépe než kluci. Ty, které vydrží, jsou šikovnější, bystřejší, pohotovější a praktičtější,“ doplňuje Kohout.

(juh)

Dejte nám tipy a rádi přijedeme i za Vámi napsat reportáž z akce pro děti

sdílet | Zpět