Chce to rychlé nohy a nebát se, říká trenérka radiového orientačního běhu

07.08.2017

„S holkama jsme na školním hřišti, kde se konal nábor do sportovních kroužků, spíš pokukovaly po klucích. Po chvíli nás oslovil jeden pán. Děvčata, pojďte do oddílu k nám. Pěkně si zaběháte v přírodě a dostanete k tomu taková zajímavá pípátka.“

Tak vzpomíná Marcela Šrůtová, trenérka rádiového orientačního běhu z oddílu Radioklub OK 1 KYP z Prahy na chvíle, které jí přivedly v dětství k tomuto exotickému sportu. Pár let jí trvalo, stejně jako ostatním z party, naučit se základům této disciplíny dříve známé jako Hon na lišku, a stala se závodnicí.

Trenérkou od 16 let

„Když pak odešel náš vedoucí za prací z Prahy, v oddíle nikdo z dospělých neměl chuť a nervy věnovat se dětem. S několika děvčaty jsme se jich ujaly a já u toho už zůstala. Bylo mi šestnáct a do teď působím jako dobrovolná trenérka u skupiny 25 dětí mezi sedmi až 14 lety. Už 35 roků. Teď se jim věnuji týdně čtyři hodiny a k tomu celý víkend. A pořád mě to moc baví,“ vypráví.

S radiem je to složitější

Rozdíl mezi jejím sportem a klasickým orientačním během? Orientační běžci hledají kontroly v terénu podle toho, jak je mají zakreslené v mapách. „Moji svěřenci to mají těžší,“ vysvětluje Šrůtová.

„Běhají s radiovým přijímačem a polohu kontrolních bodů určují podle toho, co o sobě dávají vědět vysílače. A aby to nebylo snadné, všechny vysílače z kontrolních stanovišť vysílají na stejné frekvenci v minutových intervalech v pětiminutových cyklech. A navíc morseovkou.“

Závodí se od deseti

Podle zkušené trenérky lze děti naučit základy přibližně za dva tři roky, závodit začínají v 10 letech. „Samozřejmě s přípravou začínáme pozvolna. Učíme se číst v mapě, používat kompas a buzolu, zacházet s přijímačem. Kdo to zvládá, vyzkouší si hledat jednu kontrolu ve známém prostředí. Postupně je jich víc a časem s dětmi jdeme do neznámého terénu,“ říká Šrůtová.

„Radiový orientační běh není snadný sport. Věnovat se mu chce fištrón, nebát se být sám v lese a umět rychle běhat, takže se děti věnují i atletice,“ dodává trenérka letošní Top 30.

mh

sdílet | Zpět